تا كنون بيش از 160 نوع بيماري مختلف خواب شناسايي شده است.مهمترين انواع اين بيماري ها عبارتند از:

نكته مهم اينجاست كه برخي از اين بيماري ها در صورت تشخيص صحيح به راحتي درمان مي شوند ولي اگر مورد غفلت قرار گيرند عوارضي نظير بيماري هاي قلبي،تنفسي،فشار خون،سكته مغزي و ... به جاي مي گذارند.اعتراض اعضاي خانواده به علت خرخر،خواب آلودگي ،عدم تمركز در روز، كاهش عملكرد مغزي و تحصيلي،خستگي ،ناتواني جنسي و .... نيز از عوارض رفتاري و اجتماعي بيماري هاي خواب است.خوشبختانه با پيشرفت هاي علم پزشكي و تكنولوژي و نيز آشنايي بيشتر پزشكان با مباحث پزشكي خواب امروزه اكثر اين بيماري ها قابل تشخيص و درمان هستند.
بسياري از بيماري ها و شرايط هم وجود دارند كه گرچه به خودي خود جزو بيماري هاي خواب محسوب نمي شوند، اما مي توانند بر كيفيت و مدت خواب تاثير بگذارند، مواردي نظير اختلالات خلقي،اختلالات هذياني،آسم ،بيماري هاي قلبي،صرع و....يا شرايطي نظير نوبت كاري،كار در شب و مسافرت هاي طولاني مدت جزو اين شرايط و بيماري ها محسوب مي شوند.
در ايران متخصصين طب كار و برخي رشته هاي ديگر نظير روانپزشكي،مغز و اعصاب،گوش و حلق و بيني و ... براي تشخيص و درمان اين بيماري ها آموزش مي بينند. مركز تخصصي طب كار دكتر بابايي نيز داراي امكانات تشخيص و درمان بيماري هاي خواب و انجام تست خواب در بيمارستان ، منزل بيمار يا محل مركز است.آموزش بهداشت خواب و انجام آزمون های پرسشنامه ای در مورد کیفیت و اختلالات خواب از دیگر خدمات این مرکز است.